Od 1854 roku blisko klienta

W 1854 roku August Winkhaus założył w miejscowości Halver (region Sauerland) komis z wyrobami żelaznymi i tym samym położył podwaliny pod dzisiejszy międzynarodowy koncern Aug. Winkhaus SE & Co. KG. Do dziś odczuwalna jest kreatywność i odwaga, które doprowadziły firmę do sukcesu. Obecnie oddziały i przedsiębiorstwa partnerskie Grupy Winkhaus znajdują się w całej Europie. Nasze kanały dystrybucyjne sięgają Azji i Ameryki.

Rozwój przedsiębiorstwa

2020 – 2021
Rozbudowa zakładu Winkhaus Polska w Rydzynie.
W wyniku rozbudowy powstało nowoczesne centrum logistyczne z magazynem wysokiego składowania i powiększono hale produkcyjne. Dzięki temu zwiększyły się możliwości produkcyjne i dystrybucyjne Winkhaus Polska, a szlaki transportu towarów do klientów w Europie środkowej, południowej i wschodniej uległy skróceniu. O 40% wzrosła powierzchnia działów firmy odpowiedzialnych za produkcję i logistykę. Nowoczesna instalacja fotowoltaiczna wytwarza czystą energię na potrzeby zakładu.
Rydzyński zakład jest obecnie drugim centrum przeładunkowym Grupy Winkhaus obok centrum logistycznego w Dortmundzie, co pozwoliło na optymalizację szlaków dostaw i redukcję emisji gazów cieplarnianych.

WInkhaus Münster

2014
Przeprowadzka do nowoczesnego zakładu przy ul. Hessenweg. Po 18 miesiącach budowy w Münster otwarto nowy zakład, w którym produkowane są systemy kontroli dostępu.
Siedziba firmy w centrum Münster przy Bohlweg stała się za ciasna, stąd decyzja zarządu o budowie nowej i zamknięciu dotychczasowej.

2013
Budowa nowego zakładu w Münster w strefie przemysłowej Hessenweg. Na terenie o powierzchni 30 000 m2 powstaje nowoczesny kompleks firmowy dla segmentu kontrola dostępu o powierzchni użytkowej ok. 15 000 m2. Zastępuje on dotychczasowy zakład w centrum Münster, którego rozbudowa staje się już niemożliwa.

2010
Rozbudowa zakładu w Meiningen. Dwie nowe hale fabryczne pozwalają rozszerzyć zakres produkcji w Meiningen o okucia okienne i galwanizację.

2007
Dołączenie do firmy Tilmanna Winkhausa. Tilmann Winkhaus, syn Hansa Winkhausa, dołącza do zarządu firmy. W ten sposób piąte pokolenie rodzinnej spółki staje u steru Grupy Winkhaus.

2004
Rozbudowa zakładu w Rydzynie. Winkhaus w Rydzynie podwaja powierzchnię produkcyjną polskiego zakładu do 4000 m2.

2004
Jubileusz 150-lecia. Winkhaus obchodzi jubileusz 150 lat istnienia. Firma zatrudnia 2000 pracowników w 20 lokalizacjach na całym świecie.

2000
Marka Trelock, należąca do segmentu zapięć rowerowych, zostaje wydzielona z grupy.

Werk Meiningen Winkhaus
Grundsteinlegung Winkhaus Polska

1996
Dołączenie do firmy Sofie Winkhaus. Sofie Winkhaus, córka Wolfganga Winkhausa, jako przedstawicielka piątego pokolenia rodziny Winkhausów obejmuje stanowisko w zarządzie.

1995
Budowa zakładu w Meiningen. Winkhaus buduje nowy zakład w Meiningen w Turyngii, który specjalizuje się w produkcji zamków wielopunktowych.

1992
Winkhaus Polska. Winkhaus otwiera w Polsce nową spółkę z zakładem produkcji okuć okiennych. Wraz z dynamicznym rozwojem w 1997 roku powstaje w Rydzynie nowy budynek administracyjny i produkcyjny.

1981
Nowe logo. Winkhaus zmienia wygląd logo i wprowadza na rynek nowy slogan „Bezpieczeństwo okien i drzwi”.

1970
Automatyka. Winkhaus po raz pierwszy prezentuje na targach IHA w Hanowerze technologię związaną z automatyką.

1969
Pierwsza międzynarodowa lokalizacja. Winkhaus rozpoczyna działalność międzynarodową i zakłada pierwszą spółkę zagraniczną w Salzburgu w Austrii.

1965
Wizyta Konrada Adenauera. Pierwszy kanclerz Niemiec Konrad Adenauer, piastujący swój urząd do 1963 r., odwiedza zakład w Telgte podczas podróży przez Münsterland.

1959
Dołączenie do firmy Hansa Winkhausa. Syn Ericha Winkhausa, Hans Winkhaus, dołącza do przedsiębiorstwa. Winkhaus zatrudnia już ponad 1000 pracowników.

Besuch Konrad Adenauer Werk Winkhaus in Telgte
Winkhaus Lehrling Telgte 1932

1950
Dołączenie do firmy Wolfganga Winkhausa. Wolfgang Winkhaus, syn Augusta Winkhausa, dołącza do firmy. Rok później umiera August Winkhaus w wieku 60 lat. Na jego cześć nazwa ulicy, przy której znajduje się zakład w Telgte, zostaje zmieniona na „August-Winkhaus-Straße”.

1939 - 1945
Druga wojna światowa. Druga wojna światowa ponownie przerywa dynamiczny rozwój przedsiębiorstwa. Po wojnie Telgte staje się główną siedzibą przedsiębiorstwa. Asortyment zostaje poszerzony o dzwonki i zamki rowerowe, które później sprzedawane będą pod nazwą Trelock. W ciągu jednego roku Winkhaus zatrudnia ponownie 250 pracowników.

1932
Budowa zakładu w Telgte. Potencjał produkcyjny zakładu w Münster jest wyczerpany. Winkhaus uruchamia w Telgte pustą fabrykę i rozpoczyna produkcję zamków pancernych.

1923
Dołączenie do firmy Ericha Winkhausa. Erich Winkhaus, najmłodszy syn Rudolfa Winkhausa, dołącza do firmy po ukończeniu studiów inżynierskich. Inwestycja w nowe maszyny przyspiesza modernizację zakładu i prowadzi do ciągłego wzrostu produkcji.

1914 – 1918
Pierwsza wojna światowa. Pierwsza wojna światowa przerywa rozwój firmy. Po wojnie Rudolf i syn August Winkhaus wznawiają produkcję. Rynek krajowy przeżywa dynamiczny wzrost dzięki wysokiemu popytowi na okucia budowlane.

1914
Dołączenie do firmy Augusta Winkhausa. August Winkhaus, najstarszy syn Rudolfa Winkhausa, dołącza do firmy. Winkhaus zatrudnia 200 pracowników. Przedsiębiorstwo zaopatruje Chiny, Indie i kraje afrykańskie – eksport stanowi ponad 70%.

1904
Jubileusz 50-lecia. Winkhaus obchodzi jubileusz 50 lat istnienia. Przedsiębiorstwo zatrudnia 80 pracowników i rozwija się dzięki nowoczesnym maszynom i racjonalnej produkcji.

Altes Werk Münster Winkhaus
August Winkhaus

1879
Przeprowadzka do Münster. Rudolf Winkhaus wznosi w Münster przy Bohlweg mały zakład. Tam rozpoczyna produkcję małych elementów żelaznych i kłódek.

1873
Dołączenie do firmy Rudolfa Winkhausa. 19-letni Rudolf Winkhaus dołącza do firmy. Jego ojciec August Winkhaus umiera cztery lata wcześniej w wieku 38 lat. Jego żona Marie Pauline kieruje przedsiębiorstwem, podczas gdy jej syn kończy naukę.

1854
Założenie firmy. August Winkhaus otwiera w Halver komis z wyrobami żelaznymi, w którym sprzedaje głównie kłódki.